• Tradycyjnie już w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbyła się biesiada patriotyczna.

  To już trzecia edycja tego wydarzenia, które wpisuje się w tradycję zarówno szkoły jak i gminy Gąbin.

  Inicjatorem uroczystości jest dyrektor Zespołu Szkół, Pani Jadwiga Milewska. W ubiegłym roku nie udało nam się przeprowadzić biesiady w sposób tradycyjny i udostępniliśmy wydarzenie w sieci –wspomina Pani dyrektor.

  W tym roku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Razem Możemy Więcej udało się zorganizować spotkanie dla lokalnej społeczności na sali w szkole ale i prowadzona była transmisja      na żywo w sieci.

  link do uroczystości - https://www.youtube.com/watch?v=lXIT0-FRPZ8&t=106s

  Na nasze zaproszenie odpowiedziała znaczna część mieszkańców -myślimy, że wynika to z tego, że ludzie potrzebują relacji, potrzebują czasu na wspólne śpiewanie i rozmowy - relacjonuje Elżbieta Młodziejewska prezes Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej.

  W programie było przedstawienie przygotowane przez Panią Beatę Rybnik wraz z grupą teatralną Staszek, a o oprawę muzyczna zadbał Pan Tomasz Obidowski i Chór Stachurek - przepięknie odśpiewał wiele pieśni patriotycznych.

  Osobą prowadzącą biesiadę była pani Beata Jasińska, zawodowa piosenkarka, a towarzyszył jej pan Łukasz Stefański, muzyk z zawodu.

  Podczas biesiady wręczone zostały nagrody dla uczniów z trzech powiatów, którzy wzięli udział w konkursie historycznym pt. „Moja niepodległa” -łącznie udział w konkursie wzięło 93 uczniów, to pokazuje nam, że młodzież jest otwarta na działania patriotyczne, a nas jako organizatorów to bardzo cieszy. 

  Żywą lekcją historii dla uczestników wydarzenia była prelekcja Pani Anny Wrzesińskiej- prezest Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina. 

  „Gąbińskie Drogi do Niepodległości”, to projekt finansowany z budżetu Województwa Marszałkowskiego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Płocki - Sylwester Ziemkiewicz.

  Projekt zakładał organizację biesiady, konkursu ale również przy ogrodzeniu szkoły stanęło 10 tablic opisujących historię Gąbina, która opisuje dzieje Gąbina od charakterystyki ludności zamieszkującej, przez historię OSP w Gąbinie po przemysł, rzemiosło i życie polityczne.

   

 • Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność to hasła XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery również w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie. W trakcie realizacji całego przedsięwzięcia podjęliśmy się przeprowadzenia różnych działań skierowanych do naszych uczniów - mówi Wicedyrektor Maria Elżbieta Błaszczyk. A wszystko to dzięki pani Monice Malanowskiej -nauczycielowi podstaw przedsiębiorczości - która nawiązała współpracę z organizacją „Postaw na przedsiębiorczość”.

  Uczniowie "Staszica" uczestniczyli w werbinariach: „Jak zacząć własny biznes”, „Jak zarządzać finansami osobistymi” oraz „Finanse osobiste w dorosłym życiu”.

  Odbyły się także spotkania z cyklu „Moja kariera” z przedstawicielami różnych zawodów. Gościliśmy pana Przemysław Adamowicz – właściciela zakładu mechaniki pojazdowej, panią Karolinę Osiewicz – lekarza weterynarii, panią Danutę Cieślak - położną, panią Annę Stańczak – dziennikarkę z Radia Płock FM -dodaje pani Monika Malanowska.

  Każde spotkanie wniosło moc wrażeń oraz dostarczyło wiedzy jak mogą potoczyć się ścieżki kariery, co było inspiracją do wykonywania wybranego zawodu. Śladem, który zostanie na dłużej z uczniami jest powstała w tym czasie tematyczna gazetka. Dużo wrażeń dostarczył także quiz wiedzy o zawodach przygotowany przez panie Agatę Sztygiel i Monikę Malanowską, w którym trzeba było, m.in. wiedzieć kto to juhas, modystka czy co robi karmelarz, zwycięzca został uhonorowany słodkim upominkiem. 

  Niewiątpliwie to ważne wydarzenie w "Staszicu" i już myślimy co przygotować dla Młodziezy na przyszły rok - mówi pani Jadwiga Milewska Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

 • W Gąbinie, Gostyninie i w Łącku stanęły tablice pamiątkowe opowiadające historie żołnierzy wyklętych z terenu gminy Gąbin i Łąck.

  W ramach projektu „Wdzięczni Bohaterom -Żołnierzom Niezłomnym”  na realizację którego Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej, z siedzibą w gminie Łąck, otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej, stanęło 17 tablic upamiętniających sylwetki żołnierzy walczących z władzą komunistyczną. Oprócz uroczystego odsłonięcia tablic odbyła się również konferencja z udziałem członków rodzin Żołnierzy.

  Szlak Oddziału ROAK obwodu „Rybitwa”, dowodzonego przez ppor. Władysława Dubielaka prowadzi przez Gąbin, gdzie przy Zespole Szkół im. St.Staszica  można zobaczyć tablice z 7 sylwetkami:

  - Ppor. Leonarda Koprowicza

  - Żołnierza Michała Borkowskiego

  - Żołnierza Adama Jankowskiego

  - Żołnierza  Tadeusza Lelińskiego

  - Żołnierza Andrzeja Matuszewskiego

  -Żołnierza Janusza Puternickiego

  - Żołnierza Józefa Żółtowskiego

  w Łącku przy Szkole Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak stoją tablice upamiętniające:

  - Żołnierza Sylwestra Kopcia

   - Żołnierza Stanisława Pawlikowskiego

  - Żołnierza Mariana Tomaszewskiego

  - Żołnierza Stanisław Włodarski

  - Żołnierza Władysława Zaleskiego

  - Żołnierza Jan Żabka Andrzej

  zaś w Gostyninie przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej znajdują się tablice opisujące sylwetki:

  - Ppor. Władysława Dubielaka

  - Ppor. Henryka Józwika

  - Ppor. Wiktora Sumińskiego

  - Żołnierza Jana Gorczyckiego

  - Żołnierza Feliksa Gajewskiego

  W 30 września 2021 r. uroczystości odsłonięcia tablic towarzyszyła konferencja połączona z wykładem dr Bogumiły  Zalewskiej -Opasińskiej, która przybliżyła rys historyczny Oddziału  ppor. Władysława Dubielaka. Całe to wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół im. St.Staszica w Gąbinie.

  W każdym  z kolejnych miejsc udział wzięły w uroczystościach rodziny żołnierzy, społeczność lokalna, uczniowie szkół oraz władze danego miejsca wraz z radnymi, przedstawicielami Nadleśnictwa i Harcerstwa.

  Szczególne podziękowania chcemy skierować do gospodarzy i władz terenów, gdzie zamontowane są tablice, w imieniu Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej składamy podziękowania panu Sylwestrowi Ziemkiewiczowi -Staroście Płockiemu, pani Iwonie Sierockiej -Wicestaroście, Pani Jadwidze Milewskiej – Dyrektorowi Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Z terenu Gostynina dziękujemy panu Pawłowi Kalinowskiemu Burmistrzowi Miasta Gostynin, pani Magdalenie Andrzejczak - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie. Z terenu Łącka - Wójtowi gminy Łąck  panu Zbigniewowi Białeckiemu, pani Dyrektor Donacie Patorze i Wicedyrektor Grażynie Gocała ze Szkoły Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku.

    

  Jak to wydarzenie wspominają uczniowie Zespołu Szkół im. St. Staszica?

   

  Czas Niezłomnych

  ,,W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia…” – słowa przysięgi Armii Krajowej wybrzmiały podczas uroczystości odsłonięcia tablic pamiątkowych poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.  30 września 2021 roku z inicjatywy Stowarzyszenia  Razem Możemy Więcej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbyła się wzruszająca uroczystość przywołania części historii Gąbina i jego okolic, by  oddać zasłużony hołd żołnierzom szczególnie dotkniętym w walce z władzą komunistyczną, dotkniętych wyrokami więzienia, wyrokami śmierci…Żołnierzom Niezłomnym.  Na  pamiątkowych tablicach zostały przywołane sylwetki żołnierzy Oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej, dowodzonego przez ppor. Władysława Dubielaka. Po wielu latach niepamięci otrzymali  oni należne miejsce w pamięci potomnych.

   Nie bez powodu motywem przewodnim całej uroczystości był wiersz Zbigniewa Herberta ,, Przesłanie pana Cogito” i słowa ,, Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach…” nabrały nowego sensu i podkreślały tak istotny honor i wierność własnym ideałom. Wzruszenie opanowało wszystkich, kiedy córki opowiadały o swoich ojcach, wspominały tragiczne chwile, przywoływały też radosne momenty. W  wywiadzie przeprowadzonym przez uczennice z klasy artystyczno-dziennikarskiej  z LO z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie wzięły udział: córka -podporucznika Leonarda Koprowicza -Pani Ludmiła Koprowicz, córka – żołnierza Adama Jankowskiego -pani Ewa Jankowska oraz Pani Kalina Nowacka – córka żołnierza Józefa Żółtowskiego.  Słowo poetyckie i muzyka w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gabinie podkreślały rangę uroczystości, na której nie zabrakło Pana Sylwestra Ziemkiewicza - Starosty Powiatu Płockiego,  pani Iwony Sierockiej – wicestarosty powiatu płockiego,  radnej Martą Michalak, księdza kanonika Jerzego Drozdowskiego, a przede wszystkim gospodarzy tej uroczystości pani dyrektor Jadwigi Milewskiej wraz z wicedyrektorami panią Elżbietą Błaszczyk i panem Januszem Pielacińskim.

  Warto oddać cześć Żołnierzom Niezłomnym zatrzymując się w chwili zadumy przy upamiętniających ich sylwetki tablicach, które znajdują w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

  Autorzy : Katarzyna Wierzbicka, Maja Byszewska, Katarzyna Ziółkowska, Aleksandra Szabanow, Michał Dylik, Zuzanna Gać, Małgorzata Urbańska, Dominika Olewniczak.

   

   

 • Stowarzyszeni Razem Możemy Więcej, to organizacja działająca na terenie powiatu płockiego, w skład zarządu której wchodzą trzy kobiety: Monika Ignaczak, Wioletta Kaszewska i Elżbieta Młodziejewska. Panie mają w planach na ten rok szereg działań skierowanych do społeczności gminy Gąbin, Łąck czy Słubice. Jednym z nich jest realizacja zadania współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu pt.: „Wdzięczni Bohaterom -Żołnierzom Niezłomnym”.

  Celem projektu jest stworzenie szklaku Oddziału ROAK Władysława Dubielaka, który będzie miał swoje lokalizacje w Gąbinie, Łącku i Gostyninie -tu składamy podziękowania Staroście Płockiemu Mariuszowi Bieńkowi, Burmistrzowi Gostynina Pawłowi Kalinowskiemu oraz Wójtowi Gminy Łąck Zbigniewowi Białeckiemu za podjęcie współpracy przy realizacji projektu -relacjonuje Wioletta Kaszewska.

  Na tablicach znajdą się sylwetki Żołnierzy skazanych wyrokami od kary śmierci, przez wyroki odsiadki i pozbawienia praw obywatelskich i wywłaszczenia z majątku. To jednak nie wszyscy Żołnierze Oddziału dowodzonego przez Władysława Dubielaka ale to pierwszy krok do tego, żeby pójść dalej w temacie przywrócenia pamięci ludzi, którzy mieli odwagę i ponieśli ogromną cenę w walce za wolną Polskę -mówi Monika Ignaczak.

  Na chwilę obecną dzięki uprzejmości dr Bogumiły Zalewskiej -Opasińskiej oraz Łukaszowi Strzeleckiemu ze Stowarzyszenia ProPatria z Dobrzykowa udało nam się pozyskać cenne informacje, które są dużym wkładem merytorycznym w realizowanym projekcie.

  Nazwiska sylwetek, które pojawią się na tablicach pamiątkowych:

  Henryk Józwik ps. „Groźny”

  Władysław Dubielak ps. „Myśliwy”

  Michał Borkowski ps. „Włóczęga”

  Janusz Puternicki ps. „Wicher”

  Leonard Koprowicz ps. „Gwiazda”

  Tadeusz Leliński ps. „Ryś”

  Józef Żółtowski ps.” Szczerba/Ziuk”

  Feliks Gajewski ps. „Burza/ Wrona”

  Andrzej Matuszewski ps. „Jury”

  Marian Tomaszewski ps.” Murzyn”

  Witor Sumiński ps. „Kropidło”

  Władysław Zalewski ps. „Władek”

  Stanisław Włodarski ps. „Papuga”

  Stanisław Pawlikowski ps.” Grom” -urodzony 1924 roku w Ciechomicach -poszukujemy kontaktu do krewnych

  Jan Gorczycki ps. „Kruk”

  Jan Żabka ps. „Orzeł”

  Adam Jankowski ps.” Dąb”

  Sylwester Kopeć -pochodził z Grabia -poszukujemy krewnych

  Uroczyste odsłonięcie tablic odbędzie się we wrześniu o dokładnym terminie i miejscu poinformujemy na Facebooku stowarzyszenia.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzinom i Krewnym za współpracę i zaangażowanie przy tworzeniu treści opisujących w/w postacie.

  Jeśli ktokolwiek z Państwa posiada jeszcze w swojej pamięci jakieś wspomnienia dotyczące w/w osób zapraszamy do kontaktu tel. 795668820.

Kontakt z redakcją portalu naszGabin.pl

e-mail: redakcja@naszgabin.pl | www.naszgabin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 naszgabin.pl
Projekt i wykonanie: HEDEA