Już wkrótce przejdziemy szlakiem Oddziału ROAK Władysława Dubielaka

Stowarzyszeni Razem Możemy Więcej, to organizacja działająca na terenie powiatu płockiego, w skład zarządu której wchodzą trzy kobiety: Monika Ignaczak, Wioletta Kaszewska i Elżbieta Młodziejewska. Panie mają w planach na ten rok szereg działań skierowanych do społeczności gminy Gąbin, Łąck czy Słubice. Jednym z nich jest realizacja zadania współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu pt.: „Wdzięczni Bohaterom -Żołnierzom Niezłomnym”.

Celem projektu jest stworzenie szklaku Oddziału ROAK Władysława Dubielaka, który będzie miał swoje lokalizacje w Gąbinie, Łącku i Gostyninie -tu składamy podziękowania Staroście Płockiemu Mariuszowi Bieńkowi, Burmistrzowi Gostynina Pawłowi Kalinowskiemu oraz Wójtowi Gminy Łąck Zbigniewowi Białeckiemu za podjęcie współpracy przy realizacji projektu -relacjonuje Wioletta Kaszewska.

Na tablicach znajdą się sylwetki Żołnierzy skazanych wyrokami od kary śmierci, przez wyroki odsiadki i pozbawienia praw obywatelskich i wywłaszczenia z majątku. To jednak nie wszyscy Żołnierze Oddziału dowodzonego przez Władysława Dubielaka ale to pierwszy krok do tego, żeby pójść dalej w temacie przywrócenia pamięci ludzi, którzy mieli odwagę i ponieśli ogromną cenę w walce za wolną Polskę -mówi Monika Ignaczak.

Na chwilę obecną dzięki uprzejmości dr Bogumiły Zalewskiej -Opasińskiej oraz Łukaszowi Strzeleckiemu ze Stowarzyszenia ProPatria z Dobrzykowa udało nam się pozyskać cenne informacje, które są dużym wkładem merytorycznym w realizowanym projekcie.

Nazwiska sylwetek, które pojawią się na tablicach pamiątkowych:

Henryk Józwik ps. „Groźny”

Władysław Dubielak ps. „Myśliwy”

Michał Borkowski ps. „Włóczęga”

Janusz Puternicki ps. „Wicher”

Leonard Koprowicz ps. „Gwiazda”

Tadeusz Leliński ps. „Ryś”

Józef Żółtowski ps.” Szczerba/Ziuk”

Feliks Gajewski ps. „Burza/ Wrona”

Andrzej Matuszewski ps. „Jury”

Marian Tomaszewski ps.” Murzyn”

Witor Sumiński ps. „Kropidło”

Władysław Zalewski ps. „Władek”

Stanisław Włodarski ps. „Papuga”

Stanisław Pawlikowski ps.” Grom” -urodzony 1924 roku w Ciechomicach -poszukujemy kontaktu do krewnych

Jan Gorczycki ps. „Kruk”

Jan Żabka ps. „Orzeł”

Adam Jankowski ps.” Dąb”

Sylwester Kopeć -pochodził z Grabia -poszukujemy krewnych

Uroczyste odsłonięcie tablic odbędzie się we wrześniu o dokładnym terminie i miejscu poinformujemy na Facebooku stowarzyszenia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzinom i Krewnym za współpracę i zaangażowanie przy tworzeniu treści opisujących w/w postacie.

Jeśli ktokolwiek z Państwa posiada jeszcze w swojej pamięci jakieś wspomnienia dotyczące w/w osób zapraszamy do kontaktu tel. 795668820.

Kontakt z redakcją portalu naszGabin.pl

e-mail: redakcja@naszgabin.pl | www.naszgabin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 naszgabin.pl
Projekt i wykonanie: HEDEA