Bezpłatne, dwutygodniowe kolonie nad morzem dla 80 dzieci z powiatu płockiego (w tym 32 z terenu Miasta i Gminy Gąbin)

Organizacje pozarządowe działające na terenie Miasta i Gminy Gąbin pomagają dzieciom z powiatu płockiego. Organizują darmowe 14-dniowe kolonie nad Morzem Bałtyckim. Już po raz czwarty Stowarzyszenie LGD Rozwoju Północnego Mazowsza, COLOR Spółdzielnia Socjalna w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Płocku organizują 14-dniowe kolonie dla 80 dzieci z powiatu płockiego. Organizatorzy zapewniają moc atrakcji, wysoki standard wypoczynku oraz doświadczoną i kompetentną kadrę.

Na każdym turnusie, opiekę nad dziećmi sprawować będzie sześcioosobowa kadra. – zauważa radny Miasta i Gminy Gąbin Tomasz Nowacki (organizator) Na każdy turnus zatrudniamy kierownika wypoczynku, trzech wychowawców, psychologa-pedagoga szkolnego oraz ratownika/instruktora pływania. Jest to więcej osób niż wymagają tego przepisy, jednakże postanowiliśmy, by naszym podopiecznym zapewnić komfortowy i kompleksowy wypoczynek. Wszystkie osoby, z którymi podjęliśmy współpracę są w pełni profesjonalne, posiadają wiedzę i doświadczenie w pracy z dziećmi. Szczególny nacisk kładziemy ponadto na zaangażowanie kadry. Nie do pomyślenia są dla nas sytuację, że dzieci pozostawiane byłyby same sobie. Takie sytuacje są dla nas nie do pomyślenia. Dzieci będą mogły zażywać przyjemności obcowania z wodą pod nadzorem "prywatnego" ratownika, dla zainteresowanych będą kursy nauki pływania. Ponadto do dyspozycji dzieci będzie prywatny psycholog dziecięcy. Jesteśmy świadomi, że czas dorastania to niesamowicie trudny okres. Procesu wychowania nie ułatwia także obecny tryb życia „w pędzie”. Dziecko w tej „dzikiej” rzeczywistości często czuje się wyobcowane i wycofane. Tu na pomoc przychodzi psycholog. Różne formy wsparcia - zajęcia terapeutyczne, indywidualne rozmowy, ćwiczenia, będą miały na celu przygotowanie dziecka do kontaktu z otaczającym go światem

Kolonie są zupełnie bezpłatne, organizatorzy nie pobierają żadnych opłat.  W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, udało nam się zorganizować wypoczynek tak, aby rodzice nie ponosili z tego tytułu żadnych opłat – wyjaśnia Marlena Jędrzejewska (organizator)pozyskaliśmy dofinansowania m.in. z Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej w Warszawie, część kosztów ponieśliśmy sami. W efekcie mamy bogaty program wypoczynku przy zerowej partycypacji finansowej rodziców. Pozwoli nam to pomóc dzieciom, które faktycznie takiego wsparcia potrzebują, które nierzadko po raz pierwszy zobaczą Morze. To właśnie jest motorem naszego działania.

Letni wypoczynek dla dzieci organizujemy już czwarty rok z rzędu – mówi Marcin Groszewski (organizator)najpierw było 30 dzieci, później 60, w tym roku postanowiliśmy pomóc 80 dzieciom, mieszkańcom naszego powiatu. Chcemy, aby młodzi ludzie mogli atrakcyjnie i bezpiecznie spędzić ten w tym roku nie łatwy, wakacyjny czas. Dla naszych „kolonistów” przygotowaliśmy moc atrakcji, m.in. całodniowe wycieczki do m.in. Park Rozrywki Dziki Zachód w Zieleniewie, FunPark POMERANIA (jeden z największych w tej części Europy), Park Dinozaurów w Łebie, rejs XVII wiecznym Galeonem Dragon po Morzu Bałtyckim, zwiedzanie, liczne gry i zabawy z atrakcyjnymi nagrodami.

W tym roku odbędą się dwa turnusy. Pierwszy, dla dzieci młodszych, do Ośrodka SOLARIS w Dźwirzynie w terminie 15-28 sierpnia. Drugi, dla dzieci starszych, do Ośrodka LAZUR w Poddąbiu w terminie 16-29 sierpnia.

Organizatorzy współpracują także z lokalnymi samorządami. Jak co roku, kolonie realizowane są we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Płocku. Organizacje pozarządowe zagospodarowują obecnie bardzo ważną przestrzeń aktywności społecznej, dlatego wspieranie ich działań jest dla mnie niezwykle ważnezauważa Starosta Płocki Mariusz BieniekCzęsto nie musi to być pomoc finansowa, ale organizacyjna czy doradcza. Efektem takiej współpracy są niezwykle cenne lokalne przedsięwzięcia. Przykładem mogą być tegoroczne kolonie dla dzieci z powiatu płockiego.

Organizowane przez nas kolonie są w pełni bezpiecznezapewnia Tomasz Nowackistosujemy się do wszystkich wskazań i wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku. Każda zawarta przez nas umowa posiada wskazanie na przestrzeganie obecnych pandemicznych regulacji prawnych przez podwykonawców. Co więcej, sami wcześniej sprawdzamy, czy wytyczne są realizowane przez naszych partnerów np. dotyczące ograniczeń ilości osób w pokojach, metrażowego rozmieszczenia łóżek, dostępu do środków odkażających, jadalni itp. Ponadto uczuliliśmy kadrę kolonii, aby zgłaszała nam najmniejsze niedociągnięcia, by w razie potrzeby na bieżąco interweniować. Wierzę jednak, że nie będzie takiej potrzeby, gdyż są to renomowane i sprawdzone ośrodki.

Mała relacja fotograficzna z ubiegłorocznych koloni w Stegnie i Dźwirzynie.

Kontakt z redakcją portalu naszGabin.pl

e-mail: redakcja@naszgabin.pl | www.naszgabin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 naszgabin.pl
Projekt i wykonanie: HEDEA