Tradycyjnie już w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbyła się biesiada patriotyczna.
To już trzecia edycja tego wydarzenia, które wpisuje się w tradycję zarówno szkoły jak i gminy Gąbin.
Inicjatorem uroczystości jest dyrektor Zespołu Szkół, Pani Jadwiga Milewska. W ubiegłym roku nie udało nam się przeprowadzić biesiady w sposób tradycyjny i udostępniliśmy wydarzenie w sieci –wspomina Pani dyrektor.
W tym roku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Razem Możemy Więcej udało się zorganizować spotkanie dla lokalnej społeczności na sali w szkole ale i prowadzona była transmisja na żywo w sieci.
link do uroczystości - https://www.youtube.com/watch?v=lXIT0-FRPZ8&t=106s
Na nasze zaproszenie odpowiedziała znaczna część mieszkańców -myślimy, że wynika to z tego, że ludzie potrzebują relacji, potrzebują czasu na wspólne śpiewanie i rozmowy - relacjonuje Elżbieta Młodziejewska prezes Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej.
W programie było przedstawienie przygotowane przez Panią Beatę Rybnik wraz z grupą teatralną Staszek, a o oprawę muzyczna zadbał Pan Tomasz Obidowski i Chór Stachurek - przepięknie odśpiewał wiele pieśni patriotycznych.
Osobą prowadzącą biesiadę była pani Beata Jasińska, zawodowa piosenkarka, a towarzyszył jej pan Łukasz Stefański, muzyk z zawodu.
Podczas biesiady wręczone zostały nagrody dla uczniów z trzech powiatów, którzy wzięli udział w konkursie historycznym pt. „Moja niepodległa” -łącznie udział w konkursie wzięło 93 uczniów, to pokazuje nam, że młodzież jest otwarta na działania patriotyczne, a nas jako organizatorów to bardzo cieszy.
Żywą lekcją historii dla uczestników wydarzenia była prelekcja Pani Anny Wrzesińskiej- prezest Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.
„Gąbińskie Drogi do Niepodległości”, to projekt finansowany z budżetu Województwa Marszałkowskiego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Płocki - Sylwester Ziemkiewicz.
Projekt zakładał organizację biesiady, konkursu ale również przy ogrodzeniu szkoły stanęło 10 tablic opisujących historię Gąbina, która opisuje dzieje Gąbina od charakterystyki ludności zamieszkującej, przez historię OSP w Gąbinie po przemysł, rzemiosło i życie polityczne.