Uczniowie Zespołu Szkół im. St.Staszica na praktykach w Grecji

Grecja – kolebka cywilizacji, kraj tysięcy wysp, pięknego morza i lazurowego nieba stała się w tym roku szkolnym miejscem odbywania praktyk zawodowych przez 54 uczniów i 4 absolwentów technikum w Zespole Szkół w Gąbinie. Pod okiem nauczycieli-specjalistów, młodzież kształcąca się w zawodach technik informatyk, technik pojazdów samochodowych   i technik hotelarstwa zdobywała doświadczenie oraz szlifowała doświadczenie umiejętności zdobyte w szkole.

   Wszystko oczywiście zaczęło się od projektu o nazwie „Młodzi kontra stereotypy” realizowanego przez naszą szkołę w ramach konkursu Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, który został zatwierdzony 31 lipca 2019r. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu        „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Kwota przyznanej dotacji wyniosła: 453 080,94 PLN i pokryła wszystkie koszty związane z organizacją, przygotowaniem, podróżą i wsparciem indywidualnym.

   Początkowo wyjazd miał się odbyć na przełomie marca i kwietnia 2020. Jednak wybuch pandemii pokrzyżował plany, ale niezupełnie, gdyż we wrześniu pojechaliśmy na długo oczekiwane praktyki. Przed wyjazdem odbyły się zajęcia z języka angielskiego, na których młodzież ćwiczyła komunikatywność oraz słownictwo branżowe, były również zajęcia               z pedagogiem szkolnym oraz zajęcia kulturoznawcze na temat Grecji. Dlatego też uczniowie wyjechali świetnie przygotowani, zaangażowani i chętni, by poznać niezwykły kraj, ale przede wszystkim, by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności.

   Praktyki trwały 2 tygodnie- od 31 sierpnia do 11 września, rozpoczęły się długą podróżą przez Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię aż do Grecji. Na miejscu uczniowie zostali przywitani   i zakwaterowani w czterogwiazdkowym hotelu Olympus Thea w malowniczej miejscowości Platamonas na Riwierze Olimpijskiej u stóp masywu Olimp.

Organizacją przyjmującą nas tak gościnnie w Grecji był Olympus Education Services. Praktyki u greckich pracodawców odbywały się codziennie z wyjątkiem weekendu, a ich celem było umożliwienie uczniom poznanie tajników pracy informatyka, hotelarza i mechanika samochodowego oraz porównanie metod pracy i rozwiązań przyjętych w Polsce z metodami oraz rozwiązaniami stosowanymi w Grecji, a także nabycie umiejętności pracy w międzynarodowym zespole. Młodzi ludzie mieli okazję poznania struktury organizacyjnej zakładów pracy, sposobu zarządzania czy innowacyjnych rozwiązań technologicznych niespotykanych w naszym kraju. Ponadto uczniowie szlifowali znajomość branżowego języka angielskiego, a także zdobywali doświadczenie w porozumiewaniu się w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. Wieczorami opiekunowie organizowali spotkania podsumowujące dzień, które były okazją do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i pochwał. Nasz pobyt w Grecji relacjonowaliśmy na szkolnej stronie www i na Facebooku, co z pewnością przyczyniło się do promocji naszej szkoły, a także całego powiatu płockiego.

   W czasie wolnym od praktyk realizowaliśmy program kulturowy. Zwiedziliśmy urocze miasteczko Litohoro z przepięknym wąwozem i wodospadem Zeusa. Widzieliśmy zamek Platamonas i Stary Panteleimon- uroczą wioskę na szczycie góry, gdzie centralny plac jest w całości pokryty konarami 100-letniego platana. Byliśmy w Thesalonikach, gdzie zobaczyliśmy symbol miasta- Białą Wieżę, Bazylikę Św. Dymitra, Łuk Galeriusa i ruiny starożytnego forum miasta z czasów rzymskich. Jednak najciekawszą atrakcją było zwiedzanie Meteorów- klasztorów pobudowanych na szczytach stromych masywów skalnych osiągających wysokość do 540 m n.p.m. Nie zabrakło też rejsu na wyspę Skiathos, słynącą ze złotej plaży i błękitnego morza. Na statku załoga umiliła nam czas prezeując greckie tańce i mmuzyk. Bylismy niezwykle zdziwieni, kiedy stadko delfinów wyłoniło się obok burty, budząc zachwyt wszystkich pasażerów.

   Jak przystało na wspaniałych gospodarzy nie zabrakło tez wieczoru greckiego, podczas którego zespół muzyczny umilał nam czas, a ubrani w tradycyjne stroje tancerze zaprezentowali nam narodowy taniec- sirtaki zorba, porywając do tańca młodzież i opiekunów.

   Na koniec pobytu ogłoszone zostały konkursy: na najczystszy pokój, a także najpiękniejsze zdjęcie z Grecji. Młodzi ludzie poczuli się dzięki temu docenieni i zauważeni. Pełni energii     i siły dzięki bajecznej greckiej pogodzie i cudownym doświadczeniom wróciliśmy do Polski.

   Praktyki w Grecji okazały się strzałem w dziesiątkę nie tylko dlatego, że przyczyniły się do rozwoju zawodowego młodych ludzi, ale również nabycia przez nich wielu życiowych kompetencji, takich jak: samodzielność, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, radzenie sobie w zupełnie nowych sytuacjach stresowych, elastyczność, punktualność i uprzejmość. Wzmocniło to ich poczucie własnej wartości i podniosło samoocenę jako przyszłych pracowników/ obywateli. Ponadto wierzymy, że złamaliśmy tytułowe stereotypy o ludziach z prowincji, jak i te nie zawsze pochlebne stereotypy o Polakach. W dodatku poznaliśmy niezmącony grecki spokój, nazywany przez mieszkańców „siga siga”, i doświadczyliśmy niebywałej                i wszędobylskiej życzliwości, którą zamierzamy zarazić także naszych rodaków.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego niezwykłego wyjazdu. 

Z informacji pozyskanych od Dyrektora Szkoły Jadwigi Milewskiej wiemy, że to nie pierwszy i nie ostatni wyjazd uczniów na praktyki zagraniczne.

 

 

 

Kontakt z redakcją portalu naszGabin.pl

e-mail: redakcja@naszgabin.pl | www.naszgabin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 naszgabin.pl
Projekt i wykonanie: HEDEA