POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 – 1864 W POWIECIE PŁOCKIM

W tym roku obchodzimy 160-tą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Rozwoju Północnego Mazowsza" zdecydowała się upamiętnić region płocki i jego wkład w ten zryw narodowowyzwoleńczy.

Niniejszą pozycją proponują bardziej kompleksowe i rzeczowe upamiętnienie ówczesnych wydarzeń. Podeszli do problematyki powstańczej w sposób naukowy. W efekcie ich pracy, czytelnicy otrzymują kompleksowe opracowanie przebiegu Powstania Styczniowego na terenie ówczesnej guberni płockiej wraz z nazwiskami osób, biorących w nim udział oraz opisem wypadków i zdarzeń, stanowiących tło społeczne i polityczne zrywu, a których dotychczas nie publikowano.

Celem wydania jest utrwalenie miejsc pamięci, miejsc związanych z osobami i wydarzeniami, które miały wymierny wpływ na odrodzenie niepodległej Polski. Jak też budowa lokalnej świadomości niepodległościowej i zmotywowanie do zwiększania wiedzy o lokalnej kulturze i tradycji.

„Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 w powiecie płockim” nie powstałaby bez pomocy i zaangażowania merytorycznego historyka i regionalisty – Kierownika Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej Zdzisława Leszczyńskiego, za co serdecznie dziękujemy.

Zadanie publiczne pn. „Pamiętajmy o Naszym Dziedzictwie – 160 rocznica Powstania Styczniowego” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego”

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją w wersji elektronicznej (ebook), do pobrania na stronie interenetowej Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Rozwoju Północnego Mazowsza"

 https://rowiis.pl/stowarzyszczenie-lokalna-grupa-dziala-rozwoju-polnocnego-mazowsza/powstanie-styczniowe-1863-1864-w-powiecie-plockim/ . 

Kontakt z redakcją portalu naszGabin.pl

e-mail: redakcja@naszgabin.pl | www.naszgabin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 naszgabin.pl
Projekt i wykonanie: HEDEA