Konferencja - Jak wspomagać rozwój psychospołeczny dzieci i młodzieży oraz kompetencje wychowawcze rodziców i nauczycieli?

Jak wspierać dziecko w rozwoju? Co zrobić, żeby w pełni wykorzystać jego potencjał? Jak wydobyć z niego to co najlepsze? Jak przeprowadzić przez trudny okres dorastania? Dlaczego nasze bezproblemowe dziecko nagle stało się opryskliwe,   wybuchowe, źle reaguje na nasze - skuteczne do tej pory - metody wychowawcze? Dlaczego nasz cudowny mały Krzyś, czy słodka przylepa Zuzia, nagle przeistoczyli się w zbuntowanych, trudnych do opanowania nastolatków? Czemu nasi wychowankowie nie przyjmują oczywistych wydawałoby się prawd, bywają trudni w kontaktach, nic im się nie podoba?

Co - my dorośli - możemy zrobić, żeby opanować te dziwne emocje, niezrozumiałe zachowania? Kiedy wreszcie nasz wychowanek będzie stabilnym, dojrzałym, odpowiedzialnym i świadomym swojej wartości człowiekiem?

Te ... i wiele innych pytań, zadajemy sobie codziennie w naszej pracy nauczyciela i wychowawcy. Dokładnie te same dylematy przeżywają rodzice naszych uczniów.

Niestety nie możemy pozwolić sobie na eksperymenty, czy po prostu niewiedzę. Skutki błędów są zbyt poważne. Dlatego, szczególnie w zawodzie nauczyciela, istnieje ciągła potrzeba doskonalenia. I doskonalimy się. Czytamy, studiujemy, wymieniamy się doświadczeniami.

28 listopada, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku, zorganizował konferencję pt. Jak wspomagać rozwój psychospołeczny dzieci i młodzieży oraz kompetencje wychowawcze rodziców i nauczycieli?

Sam fakt zorganizowania konferencji nie jest niezwykły. Tak wygląda codzienność pracy osób związanych z oświatą. Drzwi szkoły nie zamykają się z chwilą zakończenia lekcji. Niezwykły był gość zaproszony na tę konferencję. Ze swoim wykładem przyjechała do Gąbina dr Aleksandra Piotrowska. Psycholog dziecięcy. Pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Społeczny doradca dwóch kadencji Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Osoba znana z mediów. Wielki autorytet w swojej dziedzinie.

W konferencji wzięło udział 60 nauczycieli. Mieliśmy przyjemność gościć kolegów z kilku szkół powiatu płockiego. Przybył do nas również Grzegorz Skwarna, Kierownik Wydziału w Płocku MSCDN.

W chwili powitania uczestników konferencji, Pani Jadwiga Milewska, Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie, przytoczyła słowa znanej dziennikarki telewizyjnej Doroty Wellman: doktor Aleksandra Piotrowska to mądry człowiek. I bardzo mądry psycholog. Mądrych ludzi trzeba szanować, słuchać i czytać. Może wtedy i nam przybędzie rozumu.

Słuchaliśmy wykładu doktor Piotrowskiej z wielką uwagą. Terminy fachowe psychologii dla laika są niezrozumiałe. Bo kto z nas wie co znaczą określenia pubertacja, pubescencja czy adolescencja? Po wykładzie wiedzieliśmy już dużo więcej. Pani Piotrowska, w przejrzysty sposób, objaśniła uczestnikom konferencji kilka mechanizmów rządzących rozwojem dziecka. Podpowiedziała jak unikać błędów w pracy z nastolatkiem. Jak wychowywać dziecko, żeby w przyszłości umiało żyć w "dorosłym" świecie. Spotkanie wybitnego praktyka, w trudnej materii jaką jest psychologia dziecięca. Możliwość wymiany doświadczeń między nauczycielami z różnych szkół. Żywe dyskusje wsród uczestników, jeszcze długo po zakończeniu, konferencji. Wiedza, która jest niezbna dla osób pracujących z dziećmiw trudnym okresie dojrzewania.Oto główne korzyści spotkania.

Zaproszeni goście rozjechali się do swoich szkół. W "Staszicu" wróciliśmy do codziennej pracy nauczyciela. Dzięi konferencji z pewnością będziemy w swojej praktyce zawodowej bardziej skuteczni. W organizację tego interesującego przedsięwzięcia zaangażowanyh było wiele osób. Jak zwykle, mogliśmy liczyć na wsparcie płockiego wydziału MSCDN, z którym już planujemy następne aktywności.

 

Kontakt z redakcją portalu naszGabin.pl

e-mail: redakcja@naszgabin.pl | www.naszgabin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 naszgabin.pl
Projekt i wykonanie: HEDEA