Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

W dniach 18-24 listopada odbywała się 12 edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Ta międzynarodowa kampania, organizowana od 2008 r. w ponad 150 krajach świata, promuje świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia, przełamywanie barier i podejmowanie biznesowych inicjatyw.

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie tradycyjnie przystąpił do tego interesującego projektu.

Zaplanowany w naszej szkole Tydzień Przedsiębiorczości obfitował w szereg wydarzeń. Odbywały się warsztaty, konkursy, panele edukacyjne. Wszystko po to aby wyposażyć naszych uczniów w umiejętności, dzięki którym będą cennymi pracownikami, a może nawet założą własne firmy. Słowem, żeby przygotować naszą młodzież do funkcjonowania na rynku pracy.

W działania organizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości włączyło się wiele organizacji, instytucji i osób. Dzięki współpracy z nimi, udało się zorganizować w szkole ten Tydzień tak aby było to święto nowych idei i zmian na lepsze.

19 listopada uczniowie Technikum Informatycznego uczestniczyli w warsztatach realizowanych przez Wydział Nauk Ekonomicznych Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Młodzi informatycy, pod okiem pracowników dydaktycznych uczelni, trenowali elementy programowania. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszył się program do grafiki i animacji 3D. Nowe doświadczenia i umiejętności z pewnością przełożą się na przyszłe sukcesy zawodowe naszych uczniów.

20 listopada zaplanowano aktywność klas Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Hotelarskiego. Grupa maturzystów wzięła udział w panelu edukacyjnym "Niech mnie zobaczą, niech mnie usłyszą" zorganizowanym w porozumieniu z Urzędem Miasta Płocka przez Biuro Karier Zawodowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Ten projekt przewidywał, między innymi, warsztaty dotyczące dress codu, właściwej prezentacji podczas wystąpień, komunikacji interpersonalej oraz warsztaty poświęcone wystąpieniom publicznym, operowaniu głosem i pracy nad emocjami. W przerwie młodzież mogła skorzystać z oferty Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Filia w Płocku.

Młodsze klasy Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Hotelarskiego tego dnia zaangażowane były w inne przedsięwzięcie. Były to warsztaty w ramach, realizowanego przez Spółdzielnię Socjalną "COLOR", zadania publicznego pt. "Pigułka witalności i sztuka perswazji - szansą na powodzenie IV".

To działanie dofinansowane zostało ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Celem projektu, obok popularyzacji przedsiębiorczości, była promocja aktywnego kształtowania przyszłości. Na zakończenie warsztatów zaplanowano dla uczniów udział w konkursie "Młody przedsiębiorca". Młodzież sprawdziła swoje umiejętności przedsiębioczego myślenia, kreatywność, pomysłowość, inwencję twórczą. Dwudziestu finalistów konkursu otrzyma nagrodę główną w postaci Kursu Job Coaching. Konkurencja jest duża - w zawodach biorą udział uczniowie szkół ponadpodstawoych i ponadgimnazjalnych dwóch powiatów. Nasi uczniowie jednak z pewnością znajdą się w gronie finalistów, bo kreatywności, inwencji i motywacji im nie brakuje.

21 listopada przygotowano kolejne działania. Tym razem obok licealistów zaangażowano uczniów klas Technikum Pojazdów Samochodowych, Technikum Informatycznego i Technikum Hotelarskiego. Do nich przyjechali szkoleniowcy Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu z warsztatami: Wystąpienia publiczne – jak nie dać się tremie? oraz Kreatywność - jak wzmocnić swój potencjał?

22 listopada, zaproponowano młodzieży dwa wydarzenia: II edycję warsztatów "Poznanie systemu edukacji zawodowej – szansą na lepszą przyszłość" oraz udział w konkursie "Mój zawód – Moja decyzja". Projekt, zrealizowany został przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Rozwoju Północnego Mazowsza" dla szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa mazowieckiego. W działaniach, oprócz licealistów, uczestniczyli uczniowie Technikum Hotelarstwa oraz Branżowej Szkoły Zawodowej. Warsztaty mają przygotować młodzież do podjęcia trafnej decyzji zawodowej i edukacyjnej, rozwinąć ich zainteresowania i poszerzyć kompetencje na rynku pracy.  Konkurs "Mój zawód – Moja decyzja" sprawdził wiedzę młodych ludzi w zakresie obecnych trendów zawodowych na lokalnym rynku pracy oraz ich umiejętość definiowania własnych predyzpozycji w kontekście przyszłego zawodu. Piętnastu lureatów konkursu otrzyma nagrodę główną – Kurs Job Coaching.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie zakończył się. Kampania objęła uczniów szkoły kształcących się w wielu kierunkach. Uczniowie uzyskali wiele informacji o zawodach, nabyli nowe miejętności, poszerzyli swoje horyzonty. Może zostali zainspirowani do dalszych działań. Takie były zamierzenia nauczycieli oraz wszystkich organizacji, instytucji i osób zaangażowanych w realizację kampanii. Czy osiągnęliśmy wszystkie zaplanowane cele? Czas pokaże. Na pewno ten obfitujący w warsztaty, wyjazdy i konkursy tydzień jest krokiem w stronę sukcesu życiowego naszych absolwentów. A przecież o to właśnie wszystkim nam chodzi.

 

 

 

Kontakt z redakcją portalu naszGabin.pl

e-mail: redakcja@naszgabin.pl | www.naszgabin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 naszgabin.pl
Projekt i wykonanie: HEDEA