Urząd Miasta i Gminy w Gąbinie
ul. Stary Rynek 16
09-530 Gąbin
tel. +48 (24) 267-41-50
fax. +48 (24) 277-12-56
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.gabin.pl
Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin
KRZYSZTOF JADCZAK
Rada Miasta i Gminy Gąbin
BEDYK JAN
FORTUŃSKI LESZEK PIOTR
JAKUBOWSKI ZBIGNIEW
KĘDZIA LESZEK KAROL
LEDZION KRZYSZTOF
NOWACKI TOMASZ
OSTROWSKA DOMINIKA
SIKORSKA ALICJA
SMOŻEWSKA WANDA BARBARA
SOBIECKI CZESŁAW TADEUSZ - Wiceprzewodniczący Rady
WALBURG TADEUSZ
WĄSIK MARTA
WIERZBICKI JAN MAREK
WILGOCKI EDWARD RYSZARD - Przewodniczący Rady
ZIÓŁKOWSKI JAKUB
Miasto i gmina Gąbin położone są w południowej części powiatu płockiego. Pod względem terytorialnym jest to duża jednostka administracyjna o powierzchni 150,5 km2, na której żyje 11.149 mieszkańców. Część obszaru gminy z przyległymi do niej lasami i jeziorami znajduje się w granicach Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.
Pierwsza pisana wzmianka o Gąbinie pochodzi z 1215 r. Prawa miejskie Gąbin otrzymał prawdopodobnie w 1322 r. a zostały one potwierdzone 1 lipca 1437 r. przez księcia Ziemowita V. W 1939 r. znaczna część zabudowań Gąbina spłonęła w czasie niemieckiego bombardowania, a lata okupacji przyniosły ponad 2.000 ofiar wśród ludności miasta.
Z Gąbina pochodzili znani Polacy m.in. Otto Korwin-Wierzbicki (historyk), Kazimierz Lasocki (malarz), gen. Felicjan Sławoj-Składkowski (ostatni premier II Rzeczypospolitej).
Przeszłość miasta i gminy dokumentują obiekty zabytkowe m.in.: kościoły w Dobrzykowie (1776 r.) i Troszynie Polskim (1636 r.), dwory w Koszelewie (XIX w.) i Nowym Wymyślu (1860 r.). Warto również zwrócić uwagę na układ urbanistyczny Gąbina (XV-XVII w.).
Jak większość gmin borykamy się z trudnościami finansowymi. Niemniej szukamy wszelkich możliwych rozwiązań, by podejmować działania mające na celu rozwój sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie miasta i wsi. Prócz kontynuacji inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, planuje się rozbudowę oczyszczalni ścieków, budowę sieci ciepłowniczych i lokalnych kotłowni. Jako samorząd dążymy do polepszenia jakości lokalnych dróg i pieszych ciągów komunikacyjnych. Szczycimy się największą w powiecie placówką oświatową z pięćdziesięcioletnimi tradycjami (Zespół Szkół im. St. Staszica kształcący 1,5 tys. młodzieży).
Rada Miasta podjęła starania w zakresie promocji gminy przez wskazanie potencjalnych działań inwestycyjnych. W planie zagospodarowania przestrzennego zabezpieczono tereny pod inwestycje zarówno w obrębie miasta jak i jego otoczenia. Zaletą tych terenów jest dostępność mediów (woda, kanalizacja, gaz ziemny, sieci energetyczne i telefoniczne) oraz dogodna lokalizacja przy ważnych ciągach komunikacyjnych. Istnieje możliwość wykorzystania istniejących powierzchni użytkowych (magazyny, pomieszczenia produkcyjne, pustostany) znajdujących się w zasobach gminy i prywatnych właścicieli.
Lokalizacja gminy (jeziora, duży areał leśny) wskazuje na potrzebę inwestycji związanych z rekreacją i turystyką. Na terenie gminy do dyspozycji grup szkoleniowo-treningowych, wczasowiczów przygotowane są obiekty sportowe. Mamy największą w powiecie halę sportową, sale sportowe, korty, boiska, stadion leśny oraz możliwości zakwaterowania (internat Zespołu Szkół). Naszym celem jest pełne wykorzystanie istniejących walorów przyrodniczych w turystyce zorganizowanej i indywidualnej.
Mamy nadzieję, że atrakcyjne położenie geograficzne, walory przyrodnicze i krajobrazowe, dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna będą doskonałą zachętą dla potencjalnych inwestorów polskich i zagranicznych, a także dla osób, które chciałyby u nas wypocząć. Władze miasta i gminy zapewniają, że wszyscy odwiedzający nasz region spotkają się z miłym i życzliwym przyjęciem.
źródło: gabin.pl